מידע למשקיע

Aerial Vew of Eilatאילת – הרבה יותר מעוד השקעה

 אילת, שערה הדרומי של מדינת ישראל, מהווה צומת דרכים אסטרטגי בין שלוש יבשות וארבע מדינות. העיר מונה 60,000 תושבים ומארחת כ – 3 מיליון אורחים בכל שנה. העיר אילת מציעה איכות חיים גבוהה בסביבה ייחודית הכוללת משאבי טבע ייחודיים במינם ונופים מדהימים לצד מערכת חינוך עם בתי ספר ומוסדות אקדמיים עטורי פרסים, שכונות חדשות ומטופחות, הזדמנויות עסקיות ופוטנציאל פיתוח רב.

 החזון

קידום מהלכים רבים לפיתוח מעמדה של אילת כמטרופולין החמישי של ישראל וביסוסה כעיר בת 150 אלף תושבים עד שנת 2030 באמצעות תכנית "השער הדרומי".

 "השער הדרומי"

מיזם להקמת מרכז תחבורה, לוגיסטיקה וסחר בינלאומי בצפונה של העיר הכולל: נמל ימי חדש, גדול ומודרני אשר ייבנה בקצה תעלה באורך 4.5 ק"מ, שדה תעופה בינלאומי שנבנה בימים אלה במרחק של 18 ק"מ צפונית לעיר אילת, באזור תמנע, וכן השלמת מסילת הרכבת מנחל צין לאילת וחיבורה לנמל הימי והאווירי.

 הנמל החדשני יכלול טרמינל למטענים, שיחבר את אילת ישירות לנמל אשדוד שבים התיכון וישמש כגשר יבשתי לסחורות בין אסיה, אפריקה ואירופה. מיזם זה יאפשר העתקה של הפעילות הנמלית הנוכחית צפונה ופינוי רצועה שלמה בת תשעה קילומטרים על חוף ים סוף לטובת פיתוח תיירות וחיזוק מעמדה של אילת כיעד תיירותי בינלאומי מוביל. במקביל, מתקדמת מאוד התכנית להקמת    קו רכבת מהיר לנוסעים בין אילת לתל אביב, אשר יקרב את אילת למרכז. בניית נמל התעופה הבינלאומי החדש המתבצעת בעת הזו, תשפר את מעמדה של אילת כיעד תיירותי בינלאומי ויהפוך את הקרקעות של שדה התעופה המתפנה במרכז העיר, לזמינות. עם פינוי הנמל הימי ונמל התעופה הישן והעתקתם צפונית לאילת, יגדל באופן משמעותי מספר חדרי המלון שייבנו על הקרקעות שיפונו. כך תהפוך העיר אילת ל"ריביירה של ים סוף" ולעיר תיירות בינלאומית מובילה.

 אזור עדיפות לאומי

אילת מציעה מגוון רחב של הזדמנויות עסקיות בתחומי התיירות, נדל"ן, קמעונאות, תעשייה קלה, מסחר בינלאומי ואנרגיה מתחדשת. בעיר נמצא נמל למסחר לאסיה ומאסיה ואזור הסחר החופשי היחיד בישראל, הכולל בין היתר פטור ממע"מ, המציע לכל המבקרים את התמורה הטובה ביותר בארץ ומספק לעסקים יתרונות שאין דומים להם. עוד נהנים התושבים גם מיתרונות והטבות מס בשווי של 10%. לצד זאת, מציעה העיר אילת ליזמים ומשקיעים, הטבות ותמריצים ייחודיים מתוקף היות האזור, אזור עדיפות לאומית א', מתוקף חוק אזור סחר חופשי וחוק אזור נמל חופשי.

 יעד תיירות בינלאומי

אילת היא יעד תיירות ופנאי מוביל עבור נופשים מהארץ ומחו"ל, בזכות משאבי הטבע בהם התברכה, שמש חורפית מדהימה, מים טרופיים הקרובים ביותר לאירופה ומדבר רחב ידיים. אילת מציעה אפשרויות צלילה מהטובות ביותר בעולם, כמו גם טיולי ג'יפים במדבר, נוף הררי מדהים ומרכז צפרות מרכזי עבור מיליוני ציפורים הנודדות בין אפריקה, אירופה ואסיה. באילת יש מעל 12,000 חדרי מלון בכל קטגוריות המחיר, חיי לילה תוססים, מסעדות, בתי קפה, קניות, ואטרקציות ייחודיות.

 עיר ספורט בינלאומית

בזכות התשתית התיירותית ומשאבי הטבע, הפכה אילת ליעד תיירות ספורט בינלאומית מוביל, באמצעות השקעה במתקני ספורט רבים. אילת הוכיחה כי היא מסוגלת לארח אירועי ספורט גדולים, ביניהם גביע הפדרציה בטניס לנשים שלוש שנים רצופות, אליפויות אירופה ועולם בשחייה במים פתוחים, אליפות אירופה בטריאתלון, איש הברזל, מרתון מדברי, מרוצי מכוניות פורמולה ועוד. במסגרת זו, תיבנה קריית ספורט מפוארת, בחלקה המזרחי של העיר.

 עיר של כנסים ופסטיבלים

אילת הפכה ליעד מועדף לקיום כנסים המשלבים נופש והרצאות לצד פסטיבלים בינלאומיים מובילים כמו פסטיבל הג'אז הבינלאומי, פסטיבל קלאסי-קאמרי, פסטיבל אילת למוזיקה קאמרית, פסטיבל ים סוף, פסטיבל מחול ועוד רבים אחרים. במסגרת זו, מתוכנן להיבנות באילת מרכז כנסים וירידים גדול.

 עיר אקדמית

באילת לומדים כ – 1,000 סטודנטים בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון בנגב המציע לימודים אקדמיים מלאים לתואר ראשון ושני. אילת מציעה ללומדים בה מלגת לימודים מלאה לשלוש שנים לתואר ראשון, מעונות סטודנטים, מגורים והזדמנויות תעסוקה. לצד האוניברסיטה פועלות באילת מכללת לוינסקי, המכללה למנהל, מכללת ירושלים ומכללת עמל הישגים. עוד פועלים באילת המכון הבין אוניברסיטאי לחקר הים, האוניברסיטה הפתוחה והמכון לחקר ימים ואגמים.

 עיר סולארית

העיר אילת והמועצה האזורית אילות המכסות יחד 13% משטח מדינת ישראל ומיושבות על ידי פחות מ 1% מהאוכלוסייה, זיהו את הפוטנציאל של השמש ושטחי הקרקע הפנויים ומתמקדים בתחום האנרגיה המתחדשת כמנוף לפיתוח אזורי. במסגרת זו הוקמו מספר מתקני אנרגיה מתחדשת בשאיפה להוות מרכז לפיתוח בינלאומי של טכנולוגיות לייצור אנרגיה מתחדשת ותחליפי דלקים ולהגיע לעצמאות אנרגטית עד שנת 2020 ואף להפוך מיבואן אנרגיה ליצואן אנרגיה.

 עיר חכמה

כחלק מהחזון העירוני הופכת אילת להיות העיר החכמה הראשונה של ישראל, המשלבת חינוך, רווחה, סביבה, שירותים עירוניים, תעבורה וכלכלה. רשת של מאות מצלמות במסגרת תכנית "עיר ללא אלימות" ובקרוב גישה חופשית לאינטרנט ברחבי העיר באמצעות רשת ה-wi-fi . עוד בין יתר התכניות: התקנת חיישנים למדידה וניטור של רעש, זיהום אוויר, קרינה, תחבורה ובין השאר גם במיכלי אשפה. עוד יורחב תקן סביבתי Blue Flag לחופים ולמרינה, בנוסף לתקן הקיים בחוף הצפוני, יבוצעו תכניות חיסכון באנרגיה לבתי המלון ויוקמו חממות טכנולוגיות לחברות הזנק בתחומי התיירות והאנרגיה.

 מה מציעה העיר אילת למשקיעי הנדל"ן בשנים הקרובות:

 שטח שדה התעופה המתפנה

עתודת קרקע הנמצאת למרגלות אזור התיירות ומשתרעת על שטח של כ – 750 דונם. לפי התכנית שהוכנה על ידי רשות מקרקעי ישראל בהתאמה לתכנית המתאר של אילת הנמצאת בהליכי הפקדה, ייבנו בשטח 1,900 יחידות דיור ו 2,100 יחידות מלונאות. שדרת המלונות והשטח המסחרי יהוו רצועה (Strip) שתיצור באמצעות פינוי שדה התעופה ופיתוח המתחם רצף אורבאני בין העיר אילת לאזור התיירות. העקרונות התכנוניים והעיצוביים המרכזיים של התוכנית הם, יצירת חזית מלונות רצופה לאורך דרך הכניסה הראשית לעיר, יצירת מדרחוב תיירותי מסחרי שוקק חיים לאורך הציר המרכזי של המתחם וקישורו בקשר הדוק למרכז העיר (מע"ר), פתיחת זווית מבט פנויה רחבה לכיוון הים, יצירת רצף שטחים ציבוריים פתוחים הכוללים שדרות רצופות, ריאות ירוקות ומוקדי פעילות נופש ופנאי.

 לגונה מזרחית

הלגונה הסמוכה לחוף המזרחי משתרעת על שטח של 600 דונם ומיועדת לשיווק ל – 2,000 יחידות מלונאות בגדלים שונים החל ממלונות כפריים (שתי קומות) עד למלונות גדולים (שש קומות), אלה ייבנו כולם סביב הלגונה. בעת הזו מבצעת החברה הממשלתית לתיירות, עבודות להסדרת השבת המים והבוצה במקום.

 גולף

שטח התכנית הכולל הינו 1,300 דונם הכולל 850 דונם לטובת מגרש גולף והשאר מיועדים לשכונת גולף מיוחדת בהתאם לתכנית שמקדם משרד השיכון לשיווק של כ – 2,000 יחידות דיור סביב הגולף. השכונה החדשה תכיל כ 300 יחידות דיור צמודי קרקע ברמה גבוהה במיוחד וכל השאר, בבינוי משתנה הצופה למשטחי הגולף בבניה רוויה ודו משפחתית.

 קריית ספורט בינלאומית

מגרש מס' 18 החולש על שטח של כ – 215 דונם, מיועד לפיתוח של קריית ספורט בינלאומית אשר תכלול אצטדיון עם כ – 12,000 מקומות. הפרשי הטופוגרפיה יאפשרו הקמת אצטדיון אשר אינו בולט במיוחד מעל פני הקרקע הסובבת אותו. גם הקירוי יהיה מחומרים קלים המתאימים לסביבה ולאקלים המיוחד בעיר. בנוסף יוקמו 3 מגרשי אימונים המיועדים לנבחרות באימוני חורף, אולם ספורט עם       כ – 3,000 מקומות המתאים למשחקים בינלאומיים, בריכת שחייה מקורה חצי אולימפית על כל מתקניה, מגרשים משולבים לכדורסל וכדורגל ומגרשי טניס. כמן כן הוקצה שטח לבית נבחרות.

כל הקריה תתוכנן כטובלת בפארק ירוק מסביב לכל המתקנים אשר יהווה מוקד משיכה הן לתיירים והן לתושבים ויהיה פתוח חופשי לקהל הרחב.

 מרכז כנסים

כעיר של כנסים ופסטיבלים, מתוכנן להיבנות באילת מרכז כנסים וירידים גדול. השטח המתוכנן הוא   כ – 40 דונם. התכנית נמצאת בשלב הפקדה בתנאים בוועדה המחוזית. תכליתה הינה לאפשר הקמת מרכז בין לאומי לוועידות עסקים ומרכז כנסים. התכנית מאפשרת גמישות רבה בחללים משתנים גדולים במיוחד וחללים לתצוגות גדולות וקטנות משתנות. וכמובן חניות בהתאם. בהתאם לתכנית המתאר החדשה של אילת, מיועד כל השטח הצפוני לפיתוח מלונאי ולמגורים מיוחד כך ששטח זה בטווח של 10 השנים הקרובות יהפוך להיות המרכז של אזור התיירות.

 רובע 2

הרובע המזרחי בשכונת השחמון המשתרע על שטח של כ – 300 דונם מכיל 459 יחידות דיור. רוב יחידות הדיור יהיו דירות צמודות קרקע דו משפחתיים במקבצי בינוי, באיכות גבוהה או בתים טוריים באיכות גבוהה עד שתי קומות. 84 יחידות דיור מתוכן יהיו בבנייה רוויה של עד שלוש קומות. השכונה מכילה אף שטח למבני ציבור, שטחים ציבוריים ולמסחר. התכנית הוכנה על ידי משרד השיכון, אושרה ונמצאת כעת בשלב הכנת תוכנית מפורטת לבינוי ופיתוח. כל התוכנית מתייחסת לנוף של מפרץ אילת ותוכננה בצורה שלמרבית הבתים יהיה נוף של המפרץ ללא הסתרה. בתוך השכונה יטופחו שתי וודיות לכדי שטח ציבורי פתוח ירוק שילווה את השכונה ויפגיש אותה עם הפיתוח העתידי של פינוי אזור בסיס חיל הים.